Najčešća pitanja
Ako ne znate tvrdoću vode u svojem području, informaciju zatražite od
tvrtke zadužene za vodoopskrbu. Naš savjet: podatke za kontakt s tvrtkom
za vodoopskrbu možete pronaći na računu za vodu ili na internetu.
.
Blago prljavo:
Nema vidljive prljavštine ni mrlja*. Na nekim se odjevnim predmetima može osjetiti miris tijela.
Primjeri: lagana ljetna i sportska odjeća (nošena samo nekoliko sati), majice, košulje, bluze (nošenje do 1 dan), posteljina i ručnici za goste (korišteni jedan dan).
Normalno prljavo:
Vidljiva prljavština i ili nekoliko svijetlih mrlja*.
Primjeri: majice kratkih rukava, bluze (natopljene znojem ili nošene više puta), donje rublje (nošeno 1 dan), ručnici, posteljina (korištena do jedan tjedan), prekrivači bez nikotinskih mrlja (korišteni do šest mjeseci)
Jako prljavo:
Jasno vidljiva prljavština i/ili mrlje*. Primjeri: kuhinjske krpe i ručnici za kuhinju, lanene salvete, dječji podbradak, dječja odjeća i odjeća za nogomet (s mrljama od trave i zemlje), odjeća za tenis (s mrljama od zemlje), radna odjeća (npr. one metalskih radnika, pekarska i mesarska odjeća koja se pere kod kuće)
Izuzetno prljavo:
Mnogo skorene prljavštine i/ili mrlja* koje su jasno vidljive te vjerojatno stare, odjeća s jakim mirisom.
Primjeri: stara prljavština i mrlje na stolnjaku, ručnicima, kuhinjskim krpama i kuhinjskim ručnicima, krpicama za čišćenje, krpama za pod, dječjim podbradcima, dječja, sportska i nogometna odjeća (jako zaprljana blatom, zemljom i travom), radna odjeća.
* Tipične mrlje
Mogu se ukloniti: čaj, kava, crno vino, voće, povrće
Sadrže proteine/ugljikohidrate: krv, jaje, mlijeko, škrob
Sadrže masnoće/ulje: lipidi, ulja/masti za kuhanje, umaci, petrolej, laštila
Pigmenti: čađa, zemlja, pijesak
Pranje s premalo deterdženta za tvrdoću vode u tom području neće samo razviti sivkastu boju na tkanini tijekom vremena, već će tkanina izgubiti i druge osobine:
- postupno će postati sve grublja
- dobit će neugodan miris
- zbog nakupljanja kamenca bit će teža i slabije će upijati
- brže će se raspasti.
Jako i blago prljavo rublje ne bi trebalo prati zajedno. Za jako zaprljano rublje potrebno je više deterdženta i viša temperatura pranja, dok se blago prljavo rublje može prati s malom dozom deterdženta i na temperaturi i od 20 ºC.
Održivo pranje znači „pravilno“ pranje! To obuhvaća pravilno sortiranje rublja, pravilno tretiranje mrlja, pravilno punjenje perilice, odgovarajuću dozu deterdženta (prema stupnju zaprljanosti i tvrdoće vode) i odabir odgovarajućeg programa perilice rublja.
Omekšivač rublja kao što je Silan čini vaše rublje izuzetno mekim, mirišljavim te smanjuje statički elektricitet i pridonosi zaštiti rublja. Rublje oprano s omekšivačem brže se suši na užetu, kao i u sušilici, lakše se glača i ugodnije je za kožu jer tkanina ne grebe.
Proizvodi za pranje i čišćenje nemaju rok trajanja, za razliku od prehrambenih proizvoda za koje postoji zakonska obveza o roku trajanja. Naši proizvodi za pranje i čišćenje mogu trajati mnogo godina ako se čuvaju na hladnom i suhom mjestu. No tekući se proizvodi za pranje i čišćenje rublja ne bi smjeli držati na vrlo niskim temperaturama, tj. ne smiju se izlagati mrazu.
Potrošači na temelju proizvodnog koda na proizvodima neće saznati informaciju o starosti proizvoda jer je to šifrirani kôd. Je li deterdžent još upotrebljiv, možete saznati po izgledu, mirisu i konzistenciji. Ako se praškasti deterdžent unutar kutije pretvori u tvrdi grumen, primjerice, to znači da je deterdžent apsorbirao mnogo vlage iz okolnog zraka. Više se ne može pravilno dozirati ni otopiti u vodi, pa se ne bi smio upotrebljavati.
Ako stari deterdžent poput onog koji je gore opisan i dalje „izgleda normalno“ i može se jednostavno dozirati i otopiti, slobodno ga koristite. No preporučujemo da odaberete dozu za jako zaprljano rublje jer se performanse određenih sastojaka, kao što su sredstva za izbjeljivanje i enzimi, mogu s vremenom smanjiti. Ako izgled i konzistencija proizvoda nisu u redu, odložite ih u otpad na odgovarajući način.
Odjeća od trapera dulje će ostati lijepa i neće dobiti ružne bijele pruge (blijeđenje) ako u perilicu odjednom stavite samo tri para traperica i preokrenete ih.
Odaberite mali broj okretaja i odjeću perite proizvodom Persil Color Gel na programu za osjetljivo rublje. Istresite traperice odmah nakon pranja i objesite ih da se osuše.
Oba tipa deterdženta uglavnom su namijenjena za pranje šarenog rublja. Persil Color Gel idealan je za normalno do jako prljavo rublje koje se može oprati na programu za šareno rublje uz opterećenje od 4,5 kg rublja i više. Ovaj visokoučinkovit deterdžent u gelu i pri niskim temperaturama može ukloniti tvrdokorne masne mrlje. Nadalje, mrlje se mogu i izravno prethodno tretirati.
Blagi deterdženti za šareno rublje (npr. Perwoll Color) posebni su deterdženti za osjetljive šarene tkanine. Prioritet su održavanje tkanine i nježno čišćenje. Zato se za programe za osjetljivo rublje i lakše glačanje preporučuje maksimalno opterećenje od najviše 2,5 kg rublja.
Ne, obično nije potrebno. Izuzeci: izuzetno zaprljane tkanine, npr. radna, sportska, vrtlarska ili farmerska odjeća.
Bijelo rublje 60 °C
Persil Universal
Persil Sensitive Gel
Šareno rublje 60 °C
Persil Color
Persil Sensitive Gel
Osjetljivo rublje 40 °C
Persil Sensitive Gel
Svila/vuna
Nove tkanine mogu otpuštati boju. Ako niste sigurni koliko su boje na tkanini postojane, najbolje je novu odjeću prati zasebno na maksimalnoj temperaturi od 40 °C. I šarene tkanine potrebno je razvrstati te odvojeno prati svijetle i tamne boje, tj. zajedno prati tkanine sličnih boja.
Poprskajte mrlju sredstvom za uklanjanje mrlja (koristite sprej na bazi benzena), a zatim operite odjeću Persil Color Gelom.
Odaberite dozu za „jako zaprljano“ rublje i za lokalnu tvrdoću vode te postavite najvišu moguću temperaturu pranja prema etiketi za održavanje. Ako je mrlja stara i prethodno je bila tretirana drugim proizvodima, možda ćete morati dvaput ponoviti postupak.
Mrlje od krema za sunčanje ljeti mogu biti među najtvrdokornijim mrljama. Što je veći SPF kreme, to je teže ukloniti mrlju. Ako prljavo rublje prije pranja dugo stoji u košari s prljavim rubljem, mrlje će biti vrlo teško ukloniti. U osobito tvrdokornim slučajevima mrlja se ponekad neće potpuno ukloniti.
Savjeti za uklanjanje mrlja:
Poprskajte mrlje sredstvom za uklanjanje mrlja (upotrijebite sprej na bazi benzena) i dobro natopite tkaninu.
Zatim operite, primjerice, proizvodom Persil Universal, uz dodatak sredstva za uklanjanje mrlja. Koristite najvišu moguću temperaturu pranja navedenu na etiketi odjeće i dozu deterdženta za „jako prljavo“ rublje.
No mrlja se nekad ne može ukloniti prvim pranjem. U tom slučaju ponovite gore navedene korake ili ostavite odjeću da se namače preko noći. Da biste to učinili, otopite otprilike 90 ml deterdženta Persil Universal i 105 ml sredstva za uklanjanje mrlja u 10 litara vode. U slučaju nježnih pastelnih boja potrebno je odlučiti je li važnije ukloniti mrlju ili očuvati boju odjeće. Ako tkanine pastelnih boja perete deterdžentom koji sadrži sredstvo za izbjeljivanje, boja može izblijedjeti.
Takve mrlje često uzrokuju tzv. polikvati, koje se nalaze u brojnim proizvodima za kosu i drugim proizvodima. Mogu se nakupiti na površini tkanine i čvrsto se držati za vlakna. To im omogućuje da se pričvrste za prljavštinu koja se otpusti tijekom pranja.
Ako je doza deterdženta premala, te će mrlje biti jasno vidljive jer će se na tim mjestima nakupljati čestice prljavštine. Zbog gore opisanih svojstava polikvata takve je mrlje vrlo teško ili nemoguće ukloniti.
Pokušajte sljedeće:
U svakom slučaju, natopite odjeću u otopinu deterdženta na nekoliko sati. Ovisno o boji tkanine, koristite, primjerice, Persil Universal ili Persil Color te odaberite dozu za „jako zaprljano“ rublje u kombinaciji s velikom dozom sredstva za izbjeljivanje. Na kraju operite odjeću u perilici s velikom dozom gore spomenutih proizvoda (odgovarajućom za tvrdoću vode) na najvišoj mogućoj temperaturi navedenoj na etiketi na odjeći.
Ako se tvrdokorne mrlje ne uspiju ukloniti prvim pranjem, najbolje ih je prethodno tretirati prije sljedećeg pranja, a zatim dodati veću dozu deterdženta.
Druga je mogućnost da odjeću namočite u otopinu deterdženta preko noći ili odaberite program namakanja na perilici. Pripremite otopinu deterdženta tako da otopite približno 135 ml deterdženta Persil Universal ili Persil Color u otprilike 7,5 litara vode. Više pojedinosti pronaći ćete pomoću Persilova savjetnika za mrlje.
Te mrlje često sadrže pigmente, npr. iz kave, čaja, voća, povrća, začina, umaka, itd., koji nisu potpuno uklonjeni prvim pranjem. Te tvrdokorne žute do narančaste mrlje ostaju u tkanini nakon pranja ako je doza deterdženta bila premala.
Te se mrlje možda više neće vidjeti nakon pranja. Mogu se, primjerice, vratiti u izvorno stanje nakon nekog vremena zbog utjecaja kisika u zraku dok se tkanine, primjerice, čuvaju u ormaru za posteljinu. Pigmenti iz tih vrsta mrlja mogu se ukloniti deterdžentom Persil Universal (uz dozu za jako zaprljano rublje) u kombinaciji sa sredstvom za izbjeljivanje, pod uvjetom da je to dopušteno prema uputama s etikete za održavanje tkanine.
Za uklanjanje osobito tamnih ili starih mrlja obično je potrebno namočiti odjeću preko noći u otopini deterdženta s izbjeljivačem. Više pojedinosti pronaći ćete pomoću Persilova savjetnika za mrlje.
U slučaju deterdženata za osjetljivu kožu bitno je osigurati da deterdžent bude izuzetno blag za kožu. Zbog toga je Persil Sensitive isproban i testiran u ECARF-u, Europskom centru za istraživanje alergija, čime je potvrđeno da je pogodan za osobe s alergijama. Naš gel i Caps sadrže posebno razvijene mirise za osjetljivu i alergijama sklonu kožu bez bojila.
Da, čak i deterdženti blagi za kožu kao što je Persil Sensitive mogu poslužiti za savršeno čisto pranje bijelog rublja.
Ne, mnogi alergičari koriste mirisne deterdžente, a dobro ih podnose i ljudi s kožnim alergijama. Alergičari koji ne podnose takve deterdžente trebaju odabrati proizvode koji ne sadrže mirise.
Nadalje, u skladu s direktivama Europske unije, određeni mirisi koji su češće povezani s alergijama navedeni su na oznaci na stražnjoj strani deterdženta. To pomaže potrošačima koji znaju da su alergični na te tvari da odaberu odgovarajući proizvod.
To nije točno. Želimo vam objasniti zašto naši tekući deterdženti sadrže konzervanse. Dok kruti deterdženti i proizvodi za čišćenje kao što je Persil Sensitive ne mogu sadržavati konzervanse zbog svoga kemijskog sastava, u tekućim deterdžentima i proizvodima za čišćenje može biti potreban dodatak konzervansa kako bi se jamčila stabilnost proizvoda. Zato u Persil Sensitive Gel dodajemo konzervanse da bismo zaštitili proizvod, a i potrošače od mikroorganizama kao što su bakterije, gljivice i plijesni.
ECARF, Europski centar za istraživanje alergija, certificirao je Persil Sensitive kao deterdžent koji mogu koristiti alergičari. Što se tiče upotrebe konzervansa metilizotiazolinona, ECARF-ov pečat znači da se koristi samo vrlo mala doza koja je manja od količine koja uzrokuje nepoželjne reakcije. Saznajte više na web-mjestu ECARF-a. Nadalje, ECARF je proveo ispitivanja kojima je potvrđeno da se konzervansi potpuno ispiru prilikom pranja rublja u perilici. Ispitivanje je obuhvaćalo normalno opterećenje unutar bubnja perilice i upotrebu preporučene doze deterdženta.
To znači da oprano rublje ne može izazvati alergijsku reakciju.
Oba konzervansa korištena u deterdžentu Persil Sensitive Gel navedena su na etiketi na stražnjoj strani proizvoda u skladu s direktivama EU-a. Ti konzervansi moraju biti navedeni bez obzira na njihovu koncentraciju u proizvodu. To pomaže potrošačima koji znaju da su alergični na te tvari da odaberu odgovarajući proizvod.
Ne, kao i svi proizvodi Persil, Persil Sensitive već sadrži zaštitu od nakupljanja kamenca za meku i tvrdu vodu.
Da, Persil Sensitive djeluje na temperaturama i od 20 ºC.
Ne, Persil Sensitive uvijek treba dozirati prema tvrdoći vode i stupnju zaprljanja rublja.
Za šarenu odjeću preporučujemo Persil Sensitive Gel.
Ne, Persil Sensitive može se kupiti na brojnim prodajnim mjestima kao što su trgovine miješanom robom, drogerije i supermarketi.
To ovisi od osobe do osobe i nemoguće je dati općeniti odgovor. Potrošači na etiketi na stražnjoj strani ambalaže proizvoda mogu pronaći informacije o sastojcima, npr. koje mirise ili konzervanse deterdžent sadrži. To pomaže potrošačima koji znaju da su alergični na te tvari da odaberu odgovarajući proizvod.
Persil Sensitive isproban je i testiran u ECARF-u, Europskom centru za istraživanje alergija, čime je potvrđeno da je pogodan za osobe s alergijama. I gel sadrže posebno razvijene mirise za osjetljivu i alergijama sklonu kožu bez bojila.
Razvrstajte rublje na bijelo, svijetle i tamne boje. Bijelo rublje perite odvojeno. Perite rublje programom s visokom temperaturom / za šareno rublje pomoću deterdženta Persil Sensitive ili Persil Sensitive Gel. Prilikom doziranja deterdženta pazite na stupanj nečistoće rublja.
Persil Sensitive prikladan je za bijelo rublje i rublje koje ne otpušta boju, a Persil Sensitive Gel posebno je izrađen za osjetljivo rublje i rublje nepostojanih boja.
Odjeća koja dolazi u dodir s osjetljivom kožom treba biti izrađena od čistog, netretiranog pamuka ili svile uz minimalno bojanje. Vuna i sintetička vlakna mogu iritirati kožu, pa se ne preporučuju.
Da, odjeću za bebe potrebno je oprati na najvišoj mogućoj temperaturi prije prvog nošenja kako biste uklonili kemikalije i štetne tvari koje tkanina može sadržavati.
Ne, odjeća za bebe može se jednostavno dodati u normalno rublje i prati na najvišoj temperaturi preporučenoj na etiketi.
Daljnje informacije o Global Harmonized Systems (GHS) simbolima ili piktogramima na Henkel Persil proizvodima možete naći na http://ghs-hinweise.henkel-waschmittel.de/